Türkçe

Ahlak ve politika kavramlarını toplumdan ayrı ele almak kadar birbirinden' de ayrı düşünülmemelidir Türkiye gerçekliğini, yakın tarihi içerisinde incelemek gerekiyor Özellikle mevcut iktidarın,iç işeleri bakanı süleyman soylunun söylemleri Bütün gereçekliklerini,çirkefliklerini açığa çıkarıyor Siyasî birliktelikler ve ortaklıkları boyutunu. Geçmiş ten ve günümüze dek olan ilişkiler boyutunu. Yakın siyasi süreç içerisinde ki pratiklerini. Aklımızın içimden kısaca geçirelim. Çıkarlarının bir birlerine ters düştüğünde. Nasıl da o çirkef yanlarını birbirilerine karşı açığa çıkarıyorlar,ümmetçilik ve ilkel milliyetçilik anlayışı. Boyle bir gerçekliktir. Yazımın basında anlattığım gibi. Öylesi ne derin tanımlamalarım da gelecekte olacak. Dolayısıyla bu yapının birliktelik birlikteliklerinin dünya gerçekliği nin içerisinde ki hayat bulma yer bulma anlayışları nin dünya gericiliğin le çakallardan öte ulaşmalarının aynı zamanda. Çirkef ideolojileri kültürleri anlayış ve yaşamları,ahlâk ları bu anlayış ve İktidarın gerçekliği,bu temelde. Kendilerini ve ortaklarını,izleyeceğiz her dönem olduğu gibi. İzlediğimiz de de öte izleyeceğiz. Ahlak ve politikalarını kendi gerçeklikleri ne uyarsalar bile,kendileri bir şekilde taktiksel boyutta ilkel modernize ile makyajla stırsalar bile kendi anlamlarını yıllardır. Oluşturdukları gibi tekrara da girseler. Yine de kendi ahlâk ve kültürlerin den bir karış ötesine gidemeyecek ler dır. Dünyalarını yaratsalar da, kendini gerçekleştirme koşullarını yaratma beklenti ve özlemlerini kendi tahrihleri bıyunca olmadığı gibi gelecekte de olmayacaklar. Kaybolup gidecekler,bunu biz sölemiyoruz Bilimsel diyalektiğin gerçekliği söylüyor. Tarihte birçok filozof düşünür ahlaka dair farklı tanımlamalar yapmış etik olan yakışır gerçekliği geliştirmişlerdir. Ancak bu düşünceler kendini kurumsallaştırıp inşa edemediğinden dolayı. Politik alan insanı da geliştirememiştir. Diyebiliriz ki bugün politik alan ziyadesiyle. Toplum dışı iktidar odaklı yalan kirli olanı tanımlar hale gelmişse en önemli sebeplerden biri de ahlaktan kopartılmış olmasıdır. Politika, iktidarı yürütmenin aracı haline getirilerek toplum hakim iktidar gücüne kavuşturulmuştur. Bu sorunun kendisi politikasını doğru tanımlanmamasıyla ilintilidir. Ahlak ve politikanın toplumu oluşturan temel güç olduğu ve demokratik toplumu ahlaki kurallar ve politik organların,bilimsel demokratik modernite ile. birlikte gelecekte sağlıklı bir sistem yaratacak. İçerisinde ki kaliteli bireylerle birlikte ahlak hukuk ve kendi öz kültürünü yaratacaktır... /Arşer Payiz)

Kürtçe

Etîk û têgehên siyaseta ji hev û din ji bo bedena cuda de ji civakê ne, divê cihê cihê bên nirxandin Tirkiyeyê rastiyeke, divê em lêkolînê di dîroka nêz de, bi taybetî hikûmeta niha, wezîrê karên hundir Suleyman retorîka esîl gereçeklik Full ji bo teqezkirina hevkariyên siyasî çirkeflik û size biketin. Mezinahiya çerm û têkiliyên berê heta niha. Prosesên nêzîk di pêvajoya siyasî de. Bila di hişê me de kurt bibin. Dema ku berjewendiyên hev nakin hev nakin. Çawa ew bi aliyekî hevpeyman û neteweperestiya etnîkî ya kevneşopî li dijî cefaniyan nîşan dikin. Boyle rastiyek e. Wekî min di çapemeniyê de got. Bersivên kûr ên kûr di pêşerojê de bibin. Ji ber vê yekê, ew eynî ku nimûne vê avahiyê di rastiya cîhanî ya cîhanê de rastiya cîhanê tête dîtin û têgotina ji bo dîtina cîhana jiyanê zelal e.Ev îdeolojiyên çandî fam dikin û di jiyana xwe de, moralên wan û rastiya hêza xwe fam dikin. Ew ê di her demekê de bi xwe û hevpeymanên xwe bikin. Emê bêtir li pey me em ê bibînin. Heke ew bi rastiya xwe û polîtîkayên xwe yên nîjadperestî û rêbazên xwe bikin, ew ji salan re wateya xwe, wusa jî ew bi xwe re bi awayekî modernîzekirinê re di rêbazek taktîk de heye. Heke ku ew dubare bikin. Lêbelê, ew ê nikarin derveyî sînorên exlaqî û çandî de neçin. Heke ku wan cîhanên xwe çêbikin, ew ê di pêşerojê de ne ku ew bi xemgîn û hewldanên xwe bikin ku şertên xweseriyê çêbikin. Ew dê wenda winda bibin, em nabêjin ku devokek zanistî rastiyê dibêje. Gelek felsefteran di dîrokê de rastiya rastîn çêkiriye ku etîkî ye, ku di derbarê mizgîniya mizgînan de ciyawaziyên cuda cuda çêkiriye. Lê belê, ji ber ku ev fikrên nekar bûne saz bikin û xwe ava bikin. Di zeviyê siyasî de mirov ne pêşxistin. Em dikarin bêjin ku îro îro herêmê siyasî pir pir e.Yek ji sedemên herî girîng ew e ku derewê ne hêza derewek xelet bûye. Siyaset di hêza hêza desthilatdar de hate guhertin û bi hêza veguhestineke tundûtûjê. Ev pirsgirêk bi nimûneya rastîn ya siyaseta xwe ne girêdayî ye. Ethics û siyasetê hêza sereke ye ku civakê dike û civakek demokrasiyê bingehîn û rêgezên siyasî, li gor modernîteya demokratîk ya zanistî ye. Bi hev re em di pêşerojê de tendurustiyeke tendurist ava bike. Li gel kesayetiyên bilind bi hev re, ew ê qanûna moralî û çandî ya xwe ava bike ... / Arşer Payiz)

İngilizce Öğrenmenin İpuçları?

İçeriği değişken nitelikte olan İngilizce kurslar, yabancı dil öğrenmek için ihtiyacı olan herkesin değerlendirmesi gereken olanaklardan biridir. Yeterli vakti ve imkânı olan herkes için İngilizce kursuna kayıt olmak oldukça keyif veren adımlardan biridir. Ancak bu konuda yeterli imkâna sahip olmayan kişiler için İngilizce öğrenmenin çok farklı kolay yolları bulunmaktadır. Amaç İngilizce dili öğrenmek ise en iyi yöntemlerden biri, çeviri sitelerinde vakit geçirmek olacaktır. Düzenli bir şekilde çeviri sitelerinde çalışıldığında en az İngilizce kursları kadar etkili bir sonuca ulaşmak mümkündür. Çevirisi gerçekleşen dildeki cümlelerin doğru ve akıcı şekilde olması, İngilizce başta olmak üzere, istenen yabancı dilin öğrenilmesini sağlamaktadır.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin?

Yabancı dillerin pekişmesi için sık sık alıştırma ve tekrarların yapılması şarttır. Bunun için kendinize metinceviri.com adresi gibi bir çeviri sitesi rehber edinmeniz, cümle çevirilerinin nasıl olması gerektiğini bilmenizle büyük oranda doğru İngilizce dilini keşfetmeye başlayabilirsiniz. İngilizce kurslarına abartılı fiyatlar ödemek yerine, kendi emek ve çabalarınızla İngilizce dilini öğrenebilirsiniz. Her türlü metnin istenilen dile çevirisi için tercihinizi metinceviri.com adresinden yana kullanarak sorunsuz bir çeviri desteği alabilirsiniz. Elinizdeki çevirinin beklentilerinizi karşılamaması durumunda işlerinizin aksaması ve istediğiniz sonuca ulaşamamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun için İngilizce dili öğrenmek ve çeviri hizmetinin en kaliteli olanını tercih etmekle işe başlayabilirsiniz.